Екзистенційна сутність роману Мирослава Дочинця «Бранець Чорного лісу»
DOI:
https://doi.org/10.58423/2786-6726/2023-2-151-165Ключові слова:
пригодницький роман, роман-притча, роман виховання, екзистенціалізм, трансценденталізм, метафора, образи-символи, образи-архетипиАнотація
У статті досліджено екзистенційну сутність роману «Бранець Чорного лісу» (версії роману «Вічник» для юнацтва) сучасного закарпатського письменника, лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця. Проаналізовано жанрову, сюжетно-композиційну та мовно-стильові особливості тексту. Визначено, що за жанром – це синтез пригодницького роману, роману виховання і роману-притчі: пригодницьку лінію становить зовнішня, подієва лінія сюжету – народження героя на Срібній землі, на Закарпатті, його участь у боротьбі краю за свою незалежність; виживання у диких нетрях Карпат, мандри Румунією, заслання в Сибір, на Колиму, подорож до Греції, на острів Крит, на гору Афон, тайгові промисли на Владивостоці, висаджування садів у Колхіді і, зрештою, повернення до рідного краю; внутрішня, ідейно-домінантна лінія розкрита як на рівні метафоричності мови, так і в окремих філософських відступах, виділених у тексті автором курсивом. Оповідь ведеться у формі життєпису-сповіді, а сам герой є речником екзистенційних істин.
Здійснено інтерпретацію морально-етичної проблематики, яка є ключовою в романі; акцентовано на основних екзистенційних питаннях, висвітлених у романі, – долі людини у абсурдному, байдужому, часто ворожому світі; її вибір у кризових життєвих ситуаціях, які нерідко зумовлені політичними подіями; стоїцизмі, відповідальності та «самособоюнаповнюваності»; гуманності та альтруїзмі; сродної праці та єдності з природою; необхідності постійного самовдосконалення, яке можливе завдяки навчанню та праці.
У ході дослідження встановлено близькість авторського світогляду до філософії екзистенціалізму, стоїцизму та трансценденталізму.
Ключовими ідеями роману є утвердження життєствердної філософії людського буття, яке має базуватися на християнських та загальнолюдських цінностях. Ще однією засадничою істиною творчості Мирослава Дочинця є почуття цілісності зі своїм краєм, рідною землею та її традиціями. Використання закарпатських діалектизмів, екзотизмів, етнографічних замальовок, історичних фактів є не просто даниною моді в літературі, а внутрішньою необхідністю, можливістю правдиво будувати свій художній світ, вкорінюючи його у землю, де народився, й піднімаючи до вищих щаблів усвідомлення себе і світу в безперервному русі історії. Призначення ж митця – поділитися Божим одкровенням, яке пізнало його серце; прославити свій рідний край, який дарував йому душу; повести читача до світла, вказавши йому основні шляхи духовного та інтелектуального зростання.
Посилання
Вергелес Тетяна, 2012. Мирослав Дочинець: Я – зачарована людина, що сумує за недосяжним [I am an enchanted person who longs for the unattainable ] https://zakarpattya.net.ua/News/93380-Myroslav-Dochyn¬ets-IA-%E2%80%93-zacharovana-liudyna-shcho-sumuie-za-nedosiazhnym / (Accessed: 11-10-2021). (in Ukrainian)
Дочинець Мирослав 2012a. Бранець Чорного лісу [Чорного лісу]. Львів: Апріорі. (in Ukrainian)
Дочинець Мирослав, 2012б. «У справжній літературі мало літератури»[ There is little real literature] / М. Дочинець [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.mukachevo.net/ua/news/view/54066 (Accessed: 11-10-2021). (in Ukrainian)
Дочинець Мирослав, 2019. Вічник . https://ukrainianpeople.us/ вічник-мирослав-дочинець/(Accessed: 10-10-2021). (in Ukrainian)
Іщенко О. А., 2020. Проза Мирослава Дочинця: проблематика і поетика [Daughter: Problems and Poetry]. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 035 Філологія. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. Київ, 2020. https:/¬/chtyvo.org.ua/authors/¬Ischenko_Olena/-Proza_Myroslava_Dochyntsia_¬problematyka_i_poetyka/ (in Ukrainian)